social media inso.gov.ir-شبکه_های_اجتماعی_سازمان_ملی_استاندارد
سه‌شنبه 22 تیر 1400 سه روش زير جهت استفاده افراد کم توان ارائه شده است:
 
روش اول :  استفاده از گزينه بزرگ نمايي در آیکون تنظیمتن که در قسمت بالا سمت چپ سايت قرار دارد
بر روي آيكون تنظیمات (چرخ دنده) در سمت چپ بالای بنر سايت كليك كنيد و جهت بزرگ شدن متن در زير گزينه سايز متن روي علامت  +  كليك كنيد.
 
روش دوم :  استفاده از گزينه بزرگ نمايي Zoom در مرورگرها
در مرورگر فایرفاکس برای بزرگنمایی و کوچکتر کردن صفحه از منوی view گزینه ی zoom را انتخاب کنید همچنين مي توانيد همزمان از كليد ‍Ctrl و + استفاده كنيد.

 


جهت نمایش بزرگتر اقلام موجود در پرتال در اینترنت اکسپلورر از منو View گزینه  را انتخاب نموده و بزرگنمایی مد نظر را انتخاب نمایید.  همچنین می توان همزمان از کلید CTRL و + استفاده نمایید. 
 
روش سوم  :  استفاده از  صفحه خوان فارسی
نرم افزار 
NonVisual Desktop Access یا بطور مختصر NVDA یک صفحه خوان است که به کاربران اجازه می‌دهد تا به صورت گویا از کامپیوتر خود استفاده کنند.این نرم افزار چند ویژگی مهم دارد:

1- رایگان بودن آن
:
شما برای استفاده از NVDA لازم نیست هزینه ای پرداخت کنید و این نرم افزار بدون استفاده از هیچ کِرَکی بعد از نصب بطور دائم بر روی کامپیوتر شما فعال خواهد بود.

 2- پشتیبانی کامل از زبان فارسی:
شما با داشتن نرم افزار NVDA براحتی قادر به تایپ و خواندن متون فارسی هستید و بدون اینکه از نرم افزارهای اضافی مانند: پارسآوا، ماهور، پکجاز و غیره استفاده کنید فقط کافیست وارد محیط نرم افزار NVDA شوید و از منوی مربوطه زبان فارسی را انتخاب نمایید.
شما حتی می توانید زبان محیط خود NVDA را به فارسی تغییر دهید تا پیام های سیستم و تنظیمات آن به فارسی نمایش داده شود.

 
3- پشتیبانی از دستگاههای برجسته نگار بدون نصب درایور:
NVDA 
   به تنهایی از اکثر دستگاههای برجسته نگار بدون نصب هیچگونه درایور یا فایل راه انداز پشتیبانی می کند و فقط کافیست مدل دستگاه در منوی مربوطه انتخاب شود.

 4- کم حجم بودن NVDA  :
نرم افزار NVDA قبل از نصب حدود 17Mb و پس از نصب حدود 50 Mb فضا اشغال می‌کند.

5-  
Open-Source یا کد منبع باز داشتن NVDA  :
نرم افزارهای (Open source) یا با کد منبع باز که گاه به آنها نرم افزارهای متن باز نیز گفته می شود ، نرم افزارهایی میباشند که علاوه بر انتشار خود آنها کدهای برنامه نویسی شان نیز در اختیار عموم قرار دارد و هر شخصی که با فن برنامه نویسی آشنا باشد میتواند نرم افزار سرا طبق صلاحدید خود ویرایش کرده، اشکالات آن را برطرف و در صورت امکان قابلیت های جدیدی را به آن بیافزاید.

 6- برخورداری از آپدیت خودکار و رایگان در NVDA
گروه برنامه نویسان NVDA هر شش ماه یکبار یک نسخۀ رسمی از این برنامه را منتشر می کنند. 

 7- حالت لمسی Touch Modes
NVDA 
  می تواند با فرمانهای لمسی بدونه استفاده از کیبورد هم کار کند و دستورات شما را اجرا کرده و صفحات ویندوز را بخواند. اگر از گوشیها یا تبلتهای ویندوز دار استفاده می کنید یا مانیتور شما از انواع لمسی است می توانید از NVDA استفاده کنید. البته نصب بودن ویندوز بر روی سیستم شما اجباری است. لذا بر روی تبلتها یا گوشیهایی که سیستم عاملهای اندروید یا IOS دارند نمی توان NVDA نصب کرد.

 8- دارا بودن مستندات و فایلهای آموزشی فارسی:
صفحه خوان NVDA به همراه خود مستندات فارسی دارد که کاربران می توانند در صورت نیاز به آموختن اطلاعات بیشتر در مورد روش استفاده و کلیدهای فرمان هر کجا به آن مراجعه کنند. همچنین وجود آموزشهای صوتی و نوشتاری به زبان فارسی که از سایت گروه برنامه نویسی ایسپیک فارسی http://www.eSpeak.ir   قابل دانلود است، در آموختن سریع این نرم افزار کاربران را یاری خواهد کرد.
  
راهنمای دانلود و نصب نرم افزار

 
فايلها
پشتيباني از افراد کم توان.pdf 578.511 KB